Emzirirken Kilo Vermek

Kategori: Anne - Yorum Yazın
Emzirirken Kilo Vermek

Hamilelik Sürecindeki Beslenmeniz Sütünüzün Yeterliliğini Belirler…

Hamilelik süreci yaşamınızda beslenmenin en mühim bulunduğu evrelerden biridir. Bu dönemdeki beslenmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı konusunda ne kadar mühimse doğum ardındaki süreçte de bir o kadar mühimdir. Bebeğinizi emzirmeye başladığınız dönemde gerçekten iki hedefiniz vardır; birincisi ve en mühimi bebeğinizi en iyi şekilde beslemek; ikincisi ise gebelik boyunca aldığınız kilolarınızdan bir an evvelce kurtulmak… Esasında bunu yapmanız olası. Sütünüzün niteliğini artıracak besinleri düzenli bir şekilde tüketirken aynı vakitte emzirdiğinizde daha süratli ve çok kilo verebilirsiniz. Çünkü emzirme esnasında vücudunuzun harcadığı enerji, normal dönemden daha çoktur. Emzirdiğiniz her gün 500 kalori harcarsınız. Hem de düzenli beslenirseniz sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Sütünüzü Artırmak İstiyorsanız…

  • Günlük sıvı kullanımınız 3-4 litre düzeyinde olsun. Böylece sütünüzün miktarı ve niteliği artar.
  • Süt, su, ıhlamur, bitki çayları, meyve suyu, az şekerli kompostoları tercih edin. Genellikle de, hem kabızlığa iyi gelen hem de sıvı besin kullanımı yönünden mühim olan üzüm, erik, kayısı kompostolarının tüketilmesi iyi olacaktır.
  • Artan protein ve demir gereksiniminizi her gün bir adet kayısı kıvamında haşlanmış yumurta, peynir ve yoğurtla karşılayın.

 

Bu Gıdalardan Uzak Durun!

  • Emzirme döneminde yiyeceklerle birlikte alınan demirin kullanılmasını engel olan çay ve kahvenin kullanımını elinizden geldiğince azaltın. Çay yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.
  • Hamilelik döneminde bulunduğu gibi emzirme döneminde de aşırı tuz kullanımından kaçının.
  • Hamur işi, tatlı, börek, çörek, pilav, makarna, ekmek gibi kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun.
  • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenirseniz gebelik döneminde aldığınız kilolardan daha süratli bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Doğum Şekliniz İlk Haftalarda Beslenme Şeklinizi de Etkiler!

 

Genellikle ilk haftalardaki beslenme biçimi sezaryen ya da normal doğuma göre değişir. Normal doğum yaptıysanız özel bir diyet programınız gerekmez. Sadece bol sıvı besin tüketmeniz faydalı olacaktır. Sezaryenle doğum yaptıysanız ilk gün yalnızca sıvı besinlerle beslenmelisiniz. Daha sonra bağırsak hareketlerinizin normale dönmesiyle (bu süreç genelde 2-4 gün arasında değişir)yumuşak gıdalara ya da normal beslenmeye geçilir. Bu dönemde kilolarınıza takılıp zayıflamak amacıyla diyete başlamayın. Çünkü vücudunuzun gereksinimi olan besin öğelerini belirli bir kalorinin altında olan diyetlerle karşılayamaz ve bebeğinizi dilediğiniz kadar iyi besleyemezsiniz. Emzirme sürecinde günlük almanız gereken kalori 1800’ün altında olmamalıdır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!