Bebeklerde Pişik

Kategori: Bebek - Yorum Yazın
Bebeklerde Pişik

Bebekte Pişik Görülürse Ne Yapmalı?

Çoğu çocukların derisi çok hassas olur. Kusursuzca yapmaya çalışılan bakıma rağmen en ufak bir ihmalde pişik olurlar. Bebek pişik oluyorsa;

 

– Banyo yapılırken hijyene dikkat edildi mi?

– Kullanılan Pudra iyi midir?

– Alt değiştirdikten sonra, iyice temizlendi mi?

– Temizlikte sert sabun mu kullanıldı?

– Yıkanan bezler, sabundan tamamen arındırılmadı mı?

Gibi soruları düşünerek pişik olmanın kaynağını bulmak gerekir. Ama en çok pişiğe sebebiyet veren idrardır. Bazı mikropların etkisiyle idrardan amonyak meydana gelmektedir. İşte pişiği meydana getiren de amonyaktır. İdrar, vücuda uzun süre temas ettiğinde muşambaya konulan bezlerin buharlaşması zor olduğundan pişik daha hızlı olur. Bunun için hazır bezler pişik olayını önemli ölçüde azaltır.

Peki bebekte pişik görülürse ne yapmalı?

 

Pişiği azaltmak için bir başka yöntem ise kullanılan bez, çarşaflar ve çamaşırlar suda kaynatılıp mikroplarını gidermek gerekir. Böylelikle bebek kolay kolay pişik olmaz.

Pişik en çok bezlerin bebek vücuduna temas ettiği yerlerde deri kızarması ya da ufak kırmızı noktalar şeklinde görülür. Pişik derecesi fazla ise kızaran deri bazen yer yer soyulur.

Bebeğinizde pişik varsa bezlerin, çarşafların ve pamukların sabunlanıp temizlendikten sonra sabunu tamamen gittiğinden emin olup sıcak suda kaynaması gerekmektedir. Böylelikle sabun tamamen temizlenecek ve amonyak yapan mikroplar da ölmüş olacaktır. Bu arada bebeğinize kesinlikle lastik don kullanmayınız ve temizliği ihmal etmeyiniz. Sıcak bir odada bebeğin pişik yerlerine birkaç saat hava aldırmak faydalı olacaktır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!