Bebeklerde İştahsızlık Tedavisi

Kategori: Bebek - Yorum Yazın
Bebeklerde İştahsızlık Tedavisi

İştahsız bir bebeği ek besinlere alıştırma sürecinde nelere ilgi etmek gerekir?

İştahsız bebeklerde anne sütünden sonra ek besinlere geçiş biraz zordur. Ek besinin kıvamını biraz süte yakın tutup (blender kullanmadan) yakın tutup giderek kıvamı artırılabilir, ilk başlangıç yoğurt, muhallebi, daha sonra sebze çorbalarına geçip, az az sık sık sunarak problem çözülebilir.

İştahsız bir bebeğin sıhhatli beslenmesi amacıyla önerileriniz?

İştahsız bebeğin, ilk etapta organik bir nedeni var mı, şayet varsa o tedavi edilir. Genellikle demir eksikliği, çinko eksikliği varsa tedavisi gerçekleştirdikten sonra iştahı düzelir. Ebeveynleri ile alakalı bir problem varsa (sürekli besleme eğiliminde olan bir anne, eşi ile sürekli tartışan bir anne ya da baba, sürekli karışan anneanne-babaanne ) şunlar tedavi edildikten sonra bebek ya da çocukla karşılıklı anlayış içerisinde konuşarak, sebzeleri şekillendirip az az sık sık besleyerek problemler giderilebilir.

İştahsızlık nasıl tedavi edilir?

– Genellikle ülkemizde demir eksikliği ile çok karşılaşıldığı amacıyla çocuklara 4. ya da 5. aylarda demir profilaksin başlanmalıdır.
– İnek sütü tüketimine de imkân varsa bir yıl, yoksa dokuzuncu ayda başlanmalıdır. Daha erken dönemde inek sütü tüketimi demir eksikliğine yol açabilir.
– İdrar yolu enfeksiyonları ihmale gelemeyecek durumlardan biridir. Çocuğunuz iştahsızsa kesinlikle idrar yolu enfeksiyonunu da göz önünde bulundurun.
– Ek besinlere 6. aydan daha geç başlamayın. Bebeğinizi 9. ayda sofraya oturtun. El becerilerinin, ısırma ve çiğneme becerilerinin gelişmesine yardımcı olun.
– Çocuğun sevmediği besinlerde ısrar etmeyin. Fakat vakit vakit tecrübe edinin ya da daha cazip duruma getirerek sunun.

 


– Çocukların mide kapasiteleri ufak bulunduğu amacıyla 7-8 kaşıktan sonra yemek istemeyebilirler. Bu halde çocukları zorlamayın. Bazı anneler çocuklarını zorlayarak yemek yedirmektedirler. Eğer ki 4-6 ayda beslenmede bir problem varsa, bu organik bir sebepten kaynaklanma olasılığı yüksektir ve bu yüzden kesinlikle bir ekspertize başvurmak gerekmektedir.
– Çocuğunuzu diğer çocuklara kıyaslamayın. Küçük kalacaksın diye sözlerle tehdit etmeyin.
– Yemek esnasında çocuğu üzecek ya da korkutacak şeyler söylemeyin.

– Evde kavga eden ebeveynlerin zenginliği çocuklarda yemek yemeyerek reaksiyon vermelerine sebep olabilir.
– Yemekten evvelce çocuğa abur cubur besinler yedirmeyin. Çocuğun iştahını kesebilir.
– Uyku tertiplerini değiştirmemek ya da tertip oluşturmak, temiz havaya çıkarmak, yürütmek, oyun oynamalarını sağlayarak çocukların rahatlıkla yemek yemelerini kolaylaştırabilir.
– Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş endişe, üzüntü, nefret ya da kıskançlık gibi hisler iştah azalmasına sebep olabilir ve bu durumun tedavisi gereklidir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!