Bebeklerde İştahsızlık

Kategori: Bebek - Yorum Yazın
Bebeklerde İştahsızlık

Bebekler niçin iştahsız olabilir?

İştah; beynimizdeki hipotalamus denilen bölümde beslenmeyle alakalı tüm iletiler toplanır. Sadece iç değil dış faktörler de etkilidir, yiyeceği görme, koku duyma da iştahı artırabilir. İştah istenilen bir yiyeceği beğeni alarak yeme, iştahsızlık ise beyinden gelen açlık sinyallerini alamama olarak tanım edilebilir. İştahsızlık çocuklarda yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. Süt çocukluğu döneminde en sık görülen sebep annelerin bebeklerin acıkmadan zorla emzirmeye çalışmalarıdır. 6-8. aylarda ek gıdaya yavaş yavaş geçmeyip sürekli bebeklerini emziren annelerin bebekleri daha sonra ek besinlere karşı reaksiyon gösterir. Oyun çağı (2-6) döneminde ise annelerin abartılı beklentilerinden kaynaklanır. Eğer Persentil eğrileri iyi ise sorun yok. Tüm bunların beraberinde metabolik ya da sistemik (kalp, karaciğer, mide-barsak sistemi) hastalıkları olan çocuklarda iştahsızdır. Çocukların iştahsız diye isimlendirmeden evvelce iyi muayene edilip bu tür hastalıkları ekarte etmek lazım.


Anne sütünden katı gıdaya geçişte görülen iştahsızlıkta anneler ne yapmalı?

Bebekler ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenmelidir. Ağız, yutak, mide barsak sistemi buna uygundur, 5. aydan sonra mide barsak sistem ek besinleri sindirecek seviyeye gelir, örneğin nişastayı sindiren amilaz 5. ayda yetişkin düzeyine gelir. 6. aydan sonra anne sütüne yakın kıvamda gıdalarla (yoğurt gibi) başlanıp, peyder pey pütür oranını artırıp vermek lazım. Meyve suyu/püresi, sebze çorbası verilebilir. Burada annelerin yaptığı en büyük hatalı blender kullanmaktır, bu gelecekte pütürlü yiyeceklere alışmada sorun oluşturacaktır. Anneler burada biraz sabırlı davranıp ısrarla denemeliler, fakat bebekle katiyen inatlaşmamalılar.


Hastalık döneminde görülen iştahsızlıkta nasıl davranılmalı?

Burada mühim olan hastalık akut yani, yüksek ateş, kulak iltihabı, soluk alıp vermeyi zorlaştıracak nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları bizim sofraya oturmamamıza ya da oturursak nazlanmamıza niçin olabilir. Burada çocuğu zorlamanın bir manası yoktur. Önce hastalığını tedavi ettirip, beslenme olarak daha çok onun istediği yiyeceklere ağırlık vermek daha akıllıca olur.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!