Bebeğim Ek Gıdaya Hazır Mı?

Bebeğim Ek Gıdaya Hazır Mı?

Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek besinlere 6. aydan sonra başlanır. Eğer 4-6 ay arasında bebek yeterli kilo alıyorsa yalnız anne sütü ile beslenmeye devam edilip ek besinlere 6. aydan sonra başlamak ideal olur. Katı yiyeceklere başlamak yalnızca bir beslenme hadiyi değil; aynı vakitte da bebeğin, çiğnemek ve yeni yiyeceklere adaptasyonu ile alakalı bir durumdur. Bu dönemde sunduğumuz ek besinler anne sütünün tamamlayıcısıdır. Ek besinya geçişte, bilhassa katı besinlerin verilmeye başlandığı dönemde bebekler dilleri ile besinleri itebilir. Bebeklerin, istem dışı gerçekleştirdikleri bu hareket genelde 6-7 aydan sonra düzelir. Bu gibi hallerde bebeğin ek besinleri sevmediği düşünülmemeli ve beslenmeden vazgeçilmemelidir.

 

Katı yiyeceklere başlarken hazır bulunduğunu nasıl anlarız?

 

Katı yiyecekleri vermeden birkaç gün evvelce bebeğinizin masada sizinle birlikte rahat etmesini sağlayın. Onu kucağınızda tutun, yakınınızda sallanan bir bebek sandalyesine yerleştirin ya da yüksek bir sandalyeye oturtun. Bu bebeğinize yemek süresinin özel bulunduğunu anlatacaktır.

Bebeğinizi ilk kez kaşıkla besleyeceğiniz ilk girişiminiz amacıyla, gün içersinde bebeğinizin keyfinin yerinde bulunduğu bir vakti seçin, uykusunu almış ve normal derecede aç olsun. Çok aç bir bebek bu tip kaşık dolusu yiyeceklere sabır göstermeyebilir. Bebeğinizin sakin sakin yemek yemeye en çok hevesli bulunduğu vakti deneyebilirsiniz.

Günün sizin için en ideal süresini seçin. Belki sessiz bir hafta sonu sabahı en iyisi olacaktır, böylelikle iş evveli ya da ardından yenilecek koşuşturma durumunda bir yemek amacıyla endişelenmeniz gerekmeyecektir. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, gün içersinde sütünüzün en düşük civarda bulunduğunu hissettiğiniz bir anı seçin. Bebeğinizin giysilerini geniş ve yıkanabilir bir önlükle örtün. Bebeğinizin nazik dişetlerini güvenliğini sağlamak amacıyla plastik olan ve bebeklere özel bir kaşık kullanın. Bebeğiniz ilk tadımda kaşığı diliyle derhal dışarı çıkarırsa şaşırmayın. Bu natural bir reflekstir. Sonunda bebeğiniz dışarı çıkardığından çoğunu yutmaya başlayacaktır. Günde bir öğün bebeğinize katı yiyecek verin, bu düzeni birkaç gün süresince devam ettirin. Ta ki bebeğiniz birkaç kaşık dolusu yiyene kadar. Ondan sonra yavaş yavaş tipleri artırın.

Ek besin nasıl hazırlanır?

 

Ek besin kolayca süzülmüş, rendelenmiş, doğranmış erişkin yiyeceğidir. Kendiniz amacıyla hazırladığınız yiyeceğin yalnızca farklı bir şeklidir. Kendi bebeğiniz amacıyla ek besin hazırlamanın sebepleri şunlardır:

  • İçinde ne bulunduğunu bilirsiniz.
  • Bebeğinizin ağız tadına ideal olarak hazırlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin hoşlandığı tatları şekillendirebilirsiniz ve taze besinlerin keyfini öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Taze meyve ve sebzeler kullanabilirsiniz.
  • Sebzeleri buharda pişirmeniz önemlidir.
  • Tuz ya da şeker eklemenize lüzum yoktur.
  • Yağda kızartmaktan kaçının. Çünkü sıhhatli olmayan yağlar katılmış olacaktır.
  • Birkaç öğün amacıyla kullanmaya yeterli miktarda ek besinyı bir seferde yapın.
  • Tamamen püre yapılmış besinlerdan 1-1,5 ay içersinde kurtulmaya bakın. Önce çatalla ezin daha sonra da ufak

parçalara bölün.

  • Dikkatle hazırladığınız yemekleri ziyan etmemek amacıyla ufak porsiyonlara bölün.

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!