Bebeğinizi Nasıl Memeden Kesersiniz

Bebeğinizi Nasıl Memeden Kesersiniz

Bebeğinize en güzel armağanı, sütünüzü verdiniz. Büyüdü, ek besinlere başladı, siz de çalışma hayatına dönüyorsunuz ve memeden kesme vaktiniz geldi…

Emzirmenin Sonlandırılması İçin Doğru Zaman Çok Önemlidir!

Bebeğinizin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi, 6 aydan sonra da ek besinler başlanarak 2 yaşına kadar anne sütü alması gerekir. Onu emzirmeniz hem sıhhatli bedensel bir gelişim hem de sıhhatli ruhsal bir gelişim amacıyla mühimdir. Annesinin kokusunu, teninin sıcaklığını, kalp atışını, sesini duyarak emen bebek kendini güvende hisseder.

Emzirmenin sonlandırılmasında anne ve bebek yönünden ideal vakit seçilmelidir. Memeyi bırakmaya karar veren bebek olursa, bu proses daha kısa sürer ve daha basit atlatılabilir. Karar veren sizseniz memeden kesmeye karar verdiğinizde en ideal olanı bebeğinizi memeden aşamalı olarak ayırmanızdır. Bebekler amacıyla emmek açlığı gidermenin beraberinde huzur bulup, rahatlama yoludur.
Hayatınızda; işe başlama, bakıcı farklılığı gibi mühim değişimler varsa; Bebeğiniz hastaysa ya da diş çıkarıyorsa, rahatlamak amacıyla daha sık emmek isteyecektir. Dolayısıyla bu hallerde memeden ayırmayı ertelemelisiniz.

Memeden Kesme Dönemini En Az Hasarla Atlatmak İçin…

Anneler için de memeden kesmenin birtakım olumsuzlukları vardır. Aniden emzirme kesildiğinde süt kanallarında tıkanıklık ya da mastit denilen iltihabi hal oluşabilir. Hem de psikolojiniz üstüne de etkileri olur; bir kayıp duygusu yaşayabilirsiniz. Bu devresi en az hasarla atlatmak amacıyla;
§ Bu dönemde bebeğinizle daha çok ilgilenin. Fakat gece uyanmalarında bebeğinizle yeni hale alışana kadar eşiniz ya da bir aile büyüğünün ilgilenmesi daha ideal olacaktır.
§ Memeden kesmeyi birden yapmayın, hedeflediğiniz tarihten birkaç hafta evvelce yavaş yavaş başlayın.
§ En iyi azaltma biçimi her seferinde emzirme miktarını bir adet azaltmaktır. Bebeğiniz yeni beslenme programına alıştıkça birer öğün azaltın.
§ En son olarak sabah erken, gece yatarken olan öğünü kesin.
§ Bebeğiniz 6 aydan küçükse atladığınız öğün yerine formül süt, 6 aydan büyükse bir öğün ek besin koyun.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!