Anne Olma Hazırlığı

Kategori: Anne - Yorum Yazın
Anne Olma Hazırlığı

Doğadaki bütün canlılar, üremeye ve soylarını devam ettirmeye programlanarak doğarlar. Annelik içgüdüsü hemen hemen bütün canlılarda bulunur. Normalde vahşi yaşamın birer simgesi olarak gösterilen timsah ve aslan gibi canlıların yavrularına karşı ne kadar sevecen ve koruyucu bulunduğu hayretle izlenir.

İnsanoğlu, dünyada en ilerlemiş canlı olarak kabul edilir. Pek çok hayvanda üreme devresi senenin belli devresiyle sınırlı iken insanda hamilelik süreci tüm yıla yayılmıştır. Fakat dilerse bir çift bütün bir yaşamı süresince gebeliği isteyerek engelleyebilir. Bu da insanoğluna, bir problem olmadığı sürece, gebeliği zamanlama fırsatını vermektedir.

 

Sağlıklı bir hamilelik amacıyla asıl şart, gebeliğin önceden planlanmasıdır. Bu da hem kadın, hem de erkeğin gerek ruhsal, gerek sosyoekonomik gerekse de bedensel olarak hazır olmasını gerektirir. Plansız ve istemsiz meydana gelen hamileliklerin sonuçları, sistemli olanlara göre daha kötü olmaktadır. Genellikle bayanın hamilelik amacıyla çok hazır olmadığı hallerde hamilelik izleminde, doğumda ve hem de doğum ardından bakımda problemler ile daha sık karşılaşılmaktadır.

 

Gebelik düşünen kadınlarda gebeliğe ve sonrasına ait endişelerin olması gayet normaldir. Öncelik ile bir çocuk sahibi olmanın getireceği mesuliyet düşünülür. “Bebeğime bakabilecek miyim?”, “altını değiştirebilecek miyim?” gibi sorularla başlayan endişeler, kimi vakit “çocuğumu en uygun koşullarda okutabilecek, yetiştirebilecek miyim?” boyutuna kadar uzanır. Çalışan ve kariyerine ehemmiyet verenler, doğacak çocuğun kimi zaman işinde yükselmesine engel oluşturabileceğini düşünebilir. Bunların dışında fiziğine ve dış görüntüsüne önem veren her bayanın aklına kısmen de olsa gebeliğin bedeninde ortaya getirebileceği deformasyonlar takılabilir. Bu gibi endişeler gayet doğaldır. Fakat gebeliğe hazır olmak demek, bebek amacıyla katlanılması gereken fedakarlıkları kabul etmekten geçer.

Sadece Anneler Değil Babalarda Hazır Olmalı

Doğal olarak sadece anne adayının gebeliğe hazır olması yeterli değildir. Baba adayının da bunun bilincinde olması gerekir. Unutulmamalıdır ki, annelik ve babalık, yaşam süresince doğru olarak oynanması gereken bir roldür ve dönüşü yoktur.

 

Gebeliğe psikolojik ve fiziksel olarak hazırlanmanın yanında, sosyoekonomik olarak da hazır olmak gerekir. Doğacak çocuğun bakımı, okul evveli ve okul aşamaları da düşünülmelidir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi çok olumlu olsa da tüketim ekonomisi yönünden gereksinimleri çoğaltıcı bir etken olarak öne çıkmaktadır. Çocukların gelişim ve eğitimi amacıyla harcanan para, aile bütçesindeki en mühim kalem olarak ilgi çekmektedir.

 

Yukarıda sıralanan bütün koşulların yerine getirildiğini varsayarsak sıra, anne adayının hamilelik evveli sıhhat kontrolüne gelir. Gebeliğin planlanmasından en az 6 ay evvel bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna muayene olunması önerilir. Genel sıhhat muayenesi ve rutin jinekolojik muayene dışında, hamilelikte bebeği etkileyebilecek hastalıklara karşı annenin bağışıklık durumuna, tiroid fonksiyonu da dahil olmak üzere başka kan testlerine de bakılır. Anne ve baba adayının taşıyıcısı olabileceği hastalıklar sorgulanır. Anne adayının sıhhatli bir hamilelik geçirebilmesi amacıyla en uygun boy-kilo oranında olup olmadığı değerlendirilir. Gebe kalmayı ya da gebeliğin sürdürülmesine engel teşkil edebilecek rahim ağzında erozyon, yumurtalıklarda kist ve/veya rahimde myom gibi kadın genital sistemini ilgilendiren hastalıkların zenginliği araştırılır ve lüzum görülürse tedavisi sağlanır.

 

Sağlıklı bir gebeliğin oluşmasında önceden hazırlık en mühim rolü oynar. Bunda da kadın ve erkeğin ortak hareket etmesi gerekir, yaşamın her devresinde olması gerektiği gibi.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!